Neseniai bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa atskleidė, kad prasta kelių ir tiltų infrastruktūra Lietuvoje tapo ne tik nepatogumu vairuotojams – dabar ji laikoma platesne visuomenės ir saugumo problema. Tyrimo rezultatai rodo, kad 45 proc. lietuvių mano, jog kelių būklė didina regioninę nelygybę, o 61 proc. infrastruktūros kokybę tiesiogiai sieja su nacionaliniu saugumu.
Netinkami keliai lemia izoliaciją ir nelygybę
Pasak susisiekimo ministro Eugenijaus Sabučio, tyrimas patvirtina, kad prasta kelių būklė prisideda prie regionų atskirties. Atokių vietovių gyventojai turi ribotas galimybes naudotis būtiniausiomis paslaugomis, pavyzdžiui, švietimo, sveikatos priežiūros ir įsidarbinimo galimybėmis. Dėl šios nelygybės kyla ilgalaikių socialinių ir ekonominių problemų.
Vietos infrastruktūra sulaukia žemų visuomenės vertinimų
Apklausos rezultatai rodo, kad 38 proc. lietuvių savo savivaldybės kelių infrastruktūrą vertina kaip prastą. Dar didesnė dalis – 44 % – reiškia nepasitenkinimą valstybinės reikšmės kelių tiltų būkle. Šie statistiniai duomenys pabrėžia didėjantį visuomenės susirūpinimą dėl prastėjančios infrastruktūros.
Pagrindine kliūtimi išlieka lėšų trūkumas
Viena iš pagrindinių respondentų akcentuojamų problemų yra finansavimo trūkumas ir stabilaus, ilgalaikio finansavimo modelio nebuvimas. Apie 32 proc. respondentų šias problemas įvardija kaip pagrindines priežastis, dėl kurių nepavyksta pagerinti kelių ir tiltų būklės.
Ekspertai pabrėžia platesnes pasekmes
Viešojo administravimo ekspertas, Mykolo Romerio universiteto profesorius daktaras Andrius Stasiukynas pabrėžia, kad prastas susisiekimas daro didelę įtaką gyventojams už regioninių centrų ribų. „Ribotos galimybės naudotis viešosiomis paslaugomis, švietimu ir judumu gilina socialinę atskirtį ir blogina gyvenimo kokybę“, – aiškina jis.
Nacionalinis kelių fondas planuojamas 2026 m.
Reaguodama į didėjančią krizę, Lietuvos vyriausybė planuoja nuo kitų metų pradėti kurti Valstybinį kelių fondą. Tikimasi, kad šis fondas nukreips beveik 1 mlrd. eurų kelių saugai ir priežiūrai gerinti, ypač atokiuose regionuose. Pareigūnai tikisi, kad ši iniciatyva padės sumažinti regioninius skirtumus ir sustiprinti visos šalies susisiekimą bei atsparumą.
Kokia jūsų nuomonė? Ar kelių būklė turi įtakos jūsų gyvenimo kokybei? Pasidalykite savo mintimis komentaruose arba socialiniuose tinkluose.