Šiuolaikiniuose automobiliuose įrengta daug jutiklių ir įspėjamųjų žibintų, kurie veikia kaip ankstyvojo įspėjimo sistema. Ignoruojant tam tikrus ženklus, gali būti rimtai sugadintas variklis arba net kilti pavojus vairuotojui ir keleiviams. Jei automobilis rodo kurį nors iš toliau išvardytų požymių, nedelsdami sustabdykite transporto priemonę ir išjunkite variklį. Štai trys svarbiausi įspėjamieji ženklai, kuriuos turėtų atpažinti kiekvienas vairuotojas.
1. Mirksinti „Check Engine“ lemputė
Užsidegusi „Check Engine“ lemputė ne visada yra priežastis iš karto kelti paniką. Nuolat šviečianti lemputė gali reikšti tiesiog nedidelę problemą, pavyzdžiui, atsilaisvinusį degalų dangtelį arba prastą degalų kokybę. Tačiau mirksinti „Check Engine“ lemputė yra visai kas kita. Paprastai tai reiškia, kad variklis smarkiai užsidegė, todėl gali būti pažeistas katalizatorius arba kiti svarbūs komponentai.
Tolesnis važiavimas mirksint šiai lemputei gali lemti brangų remontą arba visišką variklio gedimą. Jei matote šį įspėjimą, kuo greičiau saugiai sustokite ir išjunkite automobilį. Skambinkite pagalbos kelyje tarnybai arba paprašykite, kad automobilis būtų nuvilktas į techninės priežiūros centrą. Jeigu turite galimybę, prijunkite OBD2 diagnostiką ir patikrinkite kokios yra rodomos klaidos.
2. Variklio perkaitimas
Kylantis temperatūros matuoklis arba raudona temperatūros įspėjamoji lemputė yra ženklas, kad variklis perkaista. Perkaitimą dažniausiai sukelia mažas aušinimo skysčio kiekis, užsikimšęs radiatorius arba sugedęs vandens siurblys. Jei variklis nekontroliuojamas, gali deformuotis cilindrų galvutės, įtrūkti blokai arba sprogti tarpinės – remonto darbai gali lengvai viršyti 1 000 eurų.
Ką daryti? Jei temperatūros rodyklė pakyla į raudonąją zoną ir ten išlieka, nedelsdami sustabdykite automobilį. Neatidarykite radiatoriaus dangtelio, kai variklis įkaitęs, nes suslėgti garai gali sukelti sunkius nudegimus. Palaukite, kol variklis atvės, ir kvieskite pagalbą.
3. Neįprasti garsai
Jei girdite stuksenimą, barškėjimą, girgždesį ar metalinius trinktelėjimus, sklindančius iš po variklio dangčio, ratų ar važiuoklės, tai rimtas ženklas, kad kažkas rimtai negerai. Šie garsai gali reikšti:
- Variklio guolių gedimą
- Susidėvėjusius stabdžių komponentus
- Vairo ar pakabos gedimus
- Pavarų dėžės arba varančiojo veleno pažeidimus
Tai ne tos problemos, kurias galite tiesiog ignoruoti. Bet koks keistas garsas, ypač jei jį lydi vibracija ar valdymo problemos, reiškia, kad laikas išjungti variklį ir atlikti tyrimą. Toliau važiuodami galite sukelti negrįžtamų mechaninių pažeidimų arba net sukelti avariją.
Kodėl svarbu veikti greitai
Dažna vairuotojų klaida – ignoruoti ankstyvuosius problemų požymius. Tačiau šiuolaikiniai automobiliai yra sudėtingos mašinos, todėl nedidelės problemos gali greitai išaugti. Greitas veikimas pasirodžius šiems požymiams gali padėti sutaupyti tūkstančius eurų remontui ir net išvengti gedimo kelyje ar susidūrimo.
Paskutinis patarimas Lietuvos vairuotojams
Lietuvoje vyraujant įvairioms oro ir kelių sąlygoms, mechaninė transporto priemonių apkrova yra dažna – ypač po žiemos. Todėl pavasario sezonu kaip niekada svarbu būti atidiems įspėjamosioms lemputėms ir garsiniams signalams.
Ar kada nors ignoravote įspėjamąją lemputę ir dėl to gailėjotės? Kokie ženklai jus išgelbėjo nuo brangaus remonto? Pasidalykite savo patirtimi komentaruose – jūsų patarimai gali padėti kitam vairuotojui išvengti nelaimės.