Žiemos Lietuvoje tapo švelnesnės, tačiau tai nereiškia, kad sumažėja transporto priemonių gedimų – kai temperatūra nukrenta žemiau nulio, daugelis vairuotojų susiduria su išsikrovusio akumuliatoriaus problemomis. Pateikiame dažniausiai daromų klaidų sąrašą.
Paprastas būdas ištuštinti jūsų piniginę? Neteisingai prijungtas laidas
Klaidų apžvalgą pradedame nuo situacijos tiesiai iš veiksmo filmo komedijos: veikėjas įkiša netinkamą laidą ir prietaisas nustoja veikti. Tas pats gali nutikti, jei supainiosite gnybtus (tai padaryti nesunku, ypač jei jie nepažymėti etiketėmis) arba laidus prijungsite netinkamoje vietoje. Dėl vienos paprastos klaidos transporto priemonės savininkui gresia didelės išlaidos. Tiksliau: tūkstančiai eurų, nes net tiek gali kainuoti po sumaišymo sugadintų valdiklių remontas.
Todėl verta prisiminti, kad nauji automobiliai turi specialius starterio laidų prijungimo taškus, kurie neperkrauna elektroninių komponentų ir užtikrina saugų užvedimą. Taip pat skaitykite: „Šaltyje išsikrovė akumuliatorius? Papasakosime, kaip užvesti variklį nuo laidų ir nieko nesugadinti“.
Prastos kokybės kabelių naudojimo poveikis
Dažnai ignoruojamas antrasis dalykas – svarbu kabelių kokybė! Ir dėl paprastos priežasties. Automobiliui su išsikrovusiu akumuliatoriumi reikia kelių šimtų amperų srovės. Plono skerspjūvio laidai – pavyzdžiui, daugelis prekybos centruose parduodamų modelių – nepajėgūs pasiekti tokio lygio.
To pasekmės? Įkaitę laidai, įtampos kritimas ir net sugadinta ar iššifruota automobilio elektronika. Ir, žinoma, dėl to atsirandančios vėlesnės išlaidos – už raktelių ar kitų valdiklių perkodavimą galite sumokėti net iki tūkstančio eurų. Taip pat skaitykite: „Draudžiama užvesti laidais. Turite turėti specialų prietaisą“.
Saugokitės neapsaugotų kėbulo vietų
Srovės tiekimo taškai paprastai būna viršuje, tačiau ne visose transporto priemonėse. Kartais reikia nuimti dangtį arba laidus prijungti sunkiai pasiekiamoje vietoje. Tokiais atvejais reikia stengtis pliusiniu laidu neliesti transporto priemonės kėbulo. Dėl to gali įvykti trumpasis jungimas ir sugadinti transporto priemones – ne tik savo, bet ir asmens, kuriam norite padėti, transporto priemonę.
Kolegų pagalba įkraunant akumuliatorių iš išorinio šaltinio gali baigtis nesėkme, pavyzdžiui, automobilio elektroninių komponentų sugadinimu. Norint išvengti problemų, būtina, kad diagnostiką atliktų ekspertas, kuris įvertintų išsikrovusio 12 V akumuliatoriaus priežastį ir parinktų įrankius, atitinkančius poreikius ir akumuliatoriaus tipą.
Transporto priemonės apgadinimai, kai variklis yra užvestas
Automobiliui užvesti reikia didelės srovės. Kai kuriose transporto priemonėse tokiai didelei apkrovai yra įrengta speciali instaliacija. Tačiau ne visuose – standartiniai automobiliai tam nepritaikyti, todėl gali būti sugadintas ne tik generatorius, bet ir valdikliai. Taip atsitinka, pavyzdžiui, kai užvedate dyzelinį automobilį.
Bandomoji galia, ar viskas gerai veikia po paleidimo
Idealiame pasaulyje, užvedus automobilį, reikėtų patikrinti jo įkrovą ir atlikti kintamosios srovės generatoriaus bandymą. Kartais akumuliatoriui įkrauti pakanka trumpos kelionės. Tačiau kartais jį būtina pakeisti techninės priežiūros centre.
Gali paaiškėti, kad generatoriaus gedimas gali veiksmingai sustabdyti automobilį važiuojant. Dėl to atsiranda papildomų remonto išlaidų, o svarbiausia – kyla pavojus kelyje.
Prevencija geriau nei gydymas
Esame įpratę, kad iškilus problemai su automobiliu pagalbą organizuojame patys ir „už savo lėšas“. Tai suprantama, tačiau verta apsvarstyti įvairias rizikas, pavyzdžiui, pirmiau aptartą akumuliatoriaus veikimo laiko sutrumpėjimą ir vėlesnį poveikį automobilio būklei.
Verta pabrėžti, kad mobilieji mechanikai Lietuvos keliuose dirba efektyviai. Pagalbos automobiliai yra gerai aprūpinti įranga, leidžiančia patikrinti gedimo pobūdį ir nustatyti diagnozę. Dėl to vairuotojas žino, ar viskas veikia ir kokių veiksmų reikia imtis konkrečiose situacijose.
Ką daryti, kai išsikrovęs akumuliatorius užklumpa vairuotoją netikėtai? Geriausia būtų išsikviesti profesionalią pagalbą, kuri profesionaliai išspręs problemą. Tokios paslaugos kaina šiuo atveju yra daug mažesnė už galimas gedimo šalinimo išlaidas, patirtas panaudojus nekokybiškus stiprintuvus arba netinkamai atlikus visą operaciją.