Automobilių registracijos mokestis 2022
Informaciniai straipsniai

Automobilių registracijos mokestis

Automobilių registracijos mokestis nuo 2020 m. liepos 1 d. priklauso nuo registruojamo lengvojo ir lengvojo krovininio automobilio (M1 ir N1 kategorijos) degalų rūšies ir jų kombinacijų, o taip pat, kai išmetamas CO2 kiekis viršija 130 g/km.

Kam taikomas ir netaikomas automobilių registracijos mokestis?

Automobilių registracijos mokestis yra TAIKOMAS tuomet, kai: pirmą kartą registruojama nauja ar iš užsienio į Lietuvą įvežama transporto priemonė (tačiau naujo automobilio registravimo metu sumokamas mokestis gali būti susigrąžintas, jei transporto priemonė išregistruojama ir iš Lietuvos išgabenama per 90 dienų nuo pirmosios registravimo Lietuvoje datos), taip pat tais atvejais, kai pasikeičia automobilio savininkas arba tuomet, kai išregistravus transporto priemonę ji yra registruojama dar kartą.

Automobilių registracijos mokestis yra NETAIKOMAS tuomet, kai: iš Lietuvos išvežama transporto priemonė mūsų šalyje yra registruojama laikinai (iki 1 mėn.), taip pat istoriniams automobiliams (su istoriniais numerio ženklais), registruojamoms transporto priemonėms tais atvejais, kai nepasikeičia jų savininkas (pvz., jei baigėsi lizingo sutartis) ir dar nėra pasibaigęs laikinos automobilio registracijos terminas. Be to, registracijos mokesčio nereikia mokėti ir tuomet, jei pasikeičia automobilio valdytojo pavardė, norint užsakyti automobilio registracijos liudijimo dublikatą jį praradus ar kt. Automobilių registracijos mokestis netaikomas ir sumontuotą neįgaliesiems skirtą įrangą turintiems automobiliams.

Kaip yra apskaičiuojamas automobilio išmetamas CO2 kiekis?


Visų pirma, Lietuvoje registruotoms transporto priemonėms mokestis taikomas tuomet, kai jų išmetamas CO2 kiekis būna didesnis nei 130 g/km.

Į aplinką išmetamo CO2 kiekis yra nustatomas šiais būdais:

  • Jei išmetamo CO2 kiekis yra pateiktas automobilio kilmės dokumente (pvz., automobilio registracijos liudijime), transporto priemonės patvirtinimo dokumente (pvz., ekspertizės pažymoje).
  • Jei minėtuose dokumentuose CO2 kiekis nėra nurodytas, tuomet jo kiekis yra nustatomas atsižvelgiant į kitų Lietuvoje registruotų atitinkamų (pagal tipą, variantą ir versiją) transporto priemonių išmetamą CO2 kiekį, t.y. apskaičiuojama mediana.
  • Tačiau tais atvejais, kai transporto priemonės išmetamo CO2 kiekio negalima nustatyti vertinant lygiaverčių transporto priemonių išmetamo CO2 kiekio, tuomet yra pasitelkiamos mūsų šalies įstatymuose numatytos formulės, o tokiems skaičiavimams būna reikalinga transporto priemonės masė, variklio galia ir pavarų dėžės tipas. Tačiau kartais gali būti pasitelkiami ne visi minėti duomenys – tai tiesiogiai priklauso nuo transporto priemonės degalų rūšies.
  • Tuo tarpu, jei automobilio išmetamo CO2 kiekio negalima apskaičiuoti minėtoje formulėje naudojant vertinamo automobilio duomenis, formulėje pasitelkiami analogiško automobilio duomenys, tokiu būdu apskaičiuojant medieną.

Kokius dokumentus reikia pateikti CO2 kiekio nustatymui?

Norint apskaičiuoti automobilio registracijos mokestį, kuriam įtakos turi ir išmetamas CO2 kiekis, registruojant transporto priemonę CO2 kiekio nustatymui reikia pateikti „Regitros“ tinklalapyje nurodytus dokumentus.

Kokie yra automobilių registracijos mokesčio dydžiai?

Automobilių registracijos mokesčio dydžiai nuo sausio 11 d. yra atnaujinti pagal Lietuvos statistikos departamento apskaičiuotą ir Osp.stat.gov.lt („Oficialiosios statistikos portalas“) tinklalapyje pateiktą mokestinių metų vartotojų kainų indeksą.

Žemiau yra pateikti automobilių registracijos mokesčių dydžiai, atsižvelgiant į transporto priemonės išmetamą CO2 kiekį ir naudojamą degalų rūšį (dyzeliną, benziną, dujas).

automobilių registracijos mokesčio lentelė

1Nurodytais automobilių registracijos mokesčio dydžiais apmokestinamos motorinės transporto priemonės, kurios yra varomos dyzelinu, dyzelinu/elektra, dyzelinu/dujomis.
2Nurodytais automobilių registracijos mokesčio dydžiais apmokestinamos motorinės transporto priemonės, kurios yra varomos benzinu, benzinu/elektra.
3Nurodytais automobilių registracijos mokesčio dydžiais apmokestinamos motorinės transporto priemonės, kurios yra varomos benzinu/dujomis, benzinu/etanoliu, dujomis/elektra, etanoliu, etanoliu/dujomis, benzinu/etanoliu/dujomis, benzinu/elektra/dujomis.

Automobilių registracijos mokesčio skaičiuoklė

Jei norite iš anksto sužinoti preliminarią savo transporto priemonės registracijos mokesčio sumą, tai galite padaryti ir savarankiškai, naudodamiesi internetine registracijos mokesčio skaičiuokle, kuri yra pateikiama oficialiame „Regitros“ tinklalapyje. Tačiau turite atminti, kad visiškai tikslus ir galutinis automobilio registracijos mokesčio dydis bus nustatytas tik tuomet, kai registruosite savo transporto priemonę. Be to, reikėtų atminti, kad patiems skaičiuoklėje nustatyti, koks yra automobilio išmetamo CO2 kiekis pagal kitų analogiškų transporto priemonių duomenis jums nepavyks, nes tai yra atliekama tik „Regitros“ filiale jūsų automobilio registravimo metu.

SVARBU: Automobilių registracijos mokesčio apskaičiavimui reikalingus duomenis galima rasti žemiau nurodytų dokumentų skiltyse:

DuomenysRegistracijos liudijimas (išduotas ES šalyje)Atitikties liudijimas (išduotas ES šalyje)Individualaus patvirtinimo liudijimas (išduotas Lietuvoje)Techninės ekspertizės pažyma (išduota Lietuvoje)
Degalų tipasP.326.26.P.3
Galios šaltinis (elektra)P.323.; 23.1.23.; 23.1.P.3
Pavarų dėžė (tipas)28.
Parengtos eksploatuoti transporto priemonės masė, kgG13.13.G
Didžiausia naudingoji galia, kWP.227.127.1P.2
Išmetamas CO2 kiekis, bendra vertė (NEDC), g/kmV.7*49.(1).1.52.V.7
Išmetamas CO2 kiekis, bendra svertinė vertė (NEDC), g/km (tik iš išorės įkraunamiems hibridams)V.7*49.(1).1.52.V.7
Išmetamas CO2 kiekis, bendra vertė (WLTP) g/kmV.7*49.(4).4.49.(1).1.V.7
Išmetamas CO2 kiekis, bendra svertinė vertė (WLTP), g/km (tik iš išorės įkraunamiems hibridams)V.7*49.(4).4.49.(1).1.V.7

Kada ir kaip yra sumokamas automobilio registracijos mokestis?

Automobilio registracijos mokestis privalo būti sumokėtas transporto priemonės registravimo metu. Transporto priemonę galite registruoti dviem būdais – naudodamiesi internetu (tačiau tik tuo atveju, jei registruojama transporto priemonė anksčiau jau buvo eksploatuota Lietuvoje) arba apsilankę „Regitros“ filiale. Automobilis oficialiai laikomas įregistruotu tik tuomet, kai yra atliktas mokėjimas.

Kaip galima susigrąžinti jau sumokėtą automobilio registracijos mokestį?

Sumokėtas automobilio registracijos mokestis transporto priemonės valdytojui gali būti sugrąžintas, jei naujas automobilis nepraėjus 90 dienų nuo pirmosios jo registravimo datos yra išregistruojamas ir išgabenamas iš Lietuvos. Norint tai padaryti, paskutinis automobilio valdytojas internetu turi pateikti prašymą, kurį užpildo savarankiškai, arba tai gali padaryti ir „Regitros“ filiale (pastaruoju atveju prašymą pildo „Regitros“ darbuotojas). Pateikto prašymo grąžinti sumokėtą automobilio registracijos mokestį nagrinėjimo terminas yra 20 d. d. Prašomas grąžinti sumokėtas mokestis yra pervedamas į transporto priemonės valdytojo prašyme pateiktą banko sąskaitą.

Jei sumokėtą automobilio registracijos mokestį norima susigrąžinti nuotoliniu būdu, t.y. pasinaudojus internetu, tai galima padaryti „Regitros“ svetainėje. Kuomet naudodami pasirinktas jūsų asmens tapatybę patvirtinančias priemones jūs prisijungsite prie „Regitros“ sistemos, joje turėtumėte pasirinkti „Noriu susigrąžinti mokestį už išregistruotą ir iš Lietuvos išgabentą naują automobilį“ paslaugą ir nurodyti prašomus duomenis.

Tuo tarpu, jei už transporto priemonės registravimą sumokėto mokesčio grąžinimui skirtą prašymą norima pateikti fiziniame „Regitros“ padalinyje, pirmiausia reikia pasinaudoti išankstinės registracijos galimybe. Tokiu atveju galėsite nurodyti, koka diena ir koks laikas vizitui „Regitros“ padalinyje jums yra palankiausias. Kai atvyksite į „Regitros“ padalinį, darbuotojui turėsite pateikti savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, o tuomet darbuotojas užpildys prašymą grąžinti jūsų sumokėtą automobilio registracijos mokestį.

Aktualūs teisės aktai

Jei norite apie transporto priemonių registracijos mokestį, jo apskaičiavimo, surinkimo ir grąžinimo tvarką sužinoti daugiau informacijos, galite apsilankyti šiose nuorodose:

5/5 - 3 balsas(-ai)

Norite užduoti klausimą susijusi su transporto priemonėmis ar vairavimu? Tai galite padaryti forume.

Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Tiesioginiai atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Back to top button