Policijos pareigūnus ir visuomenę šokiravusiu atveju Merilande (JAV) buvo suimtas 16-metis berniukas, kuris per vieną naktį įsilaužė į 121 transporto priemonę, o po kelių valandų buvo paleistas dėl nepilnamečių apsaugos įstatymų. Šis atvejis išryškina rimtą susirūpinimą dėl kai kurių JAV valstijų nepilnamečių justicijos politikos veiksmingumo.
121 įsilaužimas per vieną naktį, bet be kalėjimo
Naktį iš 2025 m. gegužės 3 d. į gegužės 4 d. paauglys įvykdė virtinę transporto priemonių vagysčių keturiose apygardose. Stebėjimo kamerų filmuotoje medžiagoje užfiksuota, kaip įtariamieji žibintuvėliais skenuoja stovinčius automobilius, o kitas įtariamasis netoliese vairavo vogtą automobilį, pasiruošęs pabėgti. Laurelio policijos departamento pareigūnai po kelių savaičių identifikavo ir suėmė paauglį, atgavo daugiau nei 20 automobilių raktelių rinkinių, dešimtis pavogtų kredito kortelių ir kt.
Šokiruojantis rezultatas
- 121 transporto priemonė, į kurią buvo įsilaužta arba kuri buvo apgadinta
- Vogtas automobilis rastas netoli įtariamojo namų – du kartus
- Paleistas vos po 5 valandų sulaikymo
- Dėl amžiaus policija neleido apklausti
Nepaisant šio didžiulio nusikaltimų masto, Merilando įstatymai draudė policijai sulaikyti berniuką ar net jį apklausti. Laurelio policijos viršininkas Rasas Hammilas (Russ Hammill) per spaudos konferenciją išreiškė savo nusivylimą: „Praėjus penkioms valandoms po to, kai buvome jo namuose, jis buvo paleistas atgal į visuomenę.“
Marylando nepilnamečių „pagavimo ir paleidimo“ politika
Merilande jaunesni nei tam tikro amžiaus nepilnamečiai automatiškai paleidžiami po bylos išnagrinėjimo, nebent jie turi smurtinį teistumą. Kadangi šis paauglys anksčiau nebuvo padaręs jokių nusikaltimų, policija buvo priversta jį paleisti, nepaisant įtikinamų įrodymų.
„Norėčiau pasiūlyti, kad daugiau nei šimtas bylų per vieną naktį suteikia jums gana neblogą įrašą, kuriuo remdamiesi galite eiti toliau“, – sakė Hammillas, kritikuodamas sistemą, kuri didelio masto vagystes ir vandalizmą priskiria „žemesnio lygio nusikaltimams“.
Pareigūnai susiduria su teisiniais apribojimais
- Policijai buvo uždrausta apklausti įtariamąjį
- Pareigūnai turėjo patys susekti bendrininkus
- Nepilnamečių reikalų departamentas neleido sulaikyti
Šiuo įstatymu siekiama apsaugoti nepilnamečius, tačiau kritikai teigia, kad jis netinkamai taikomas, kai susiduriama su organizuotais ar serijiniais nusikaltimais. Viršininkas Hammilas pakvietė pareigūnus į savo bendruomenės susirinkimus, „kad išgirstų, kaip „žemesnio lygio“ tai atrodo gyventojams“.
Kaip tai galima palyginti su Lietuva
Šis atvejis įvyko Jungtinėse Valstijose. Lietuvos įstatymai, susiję su nepilnamečių nusikaltimais, labai skiriasi, ir tokie rezultatai nėra tipiški pagal vietos jurisdikciją.
Lietuvoje nepilnamečiams, padariusiems pakartotinius ar sunkius turtinius nusikaltimus, gali būti paskirta laikinoji globa, auklėjamoji priežiūra arba jie gali būti teisiami nepilnamečių teisme, kuriame atliekami griežtesni tolesni veiksmai.
Šilesnė jaunimo nusikalstamumo ir atsakomybės problema
Nors reabilitacija išlieka daugelio nepilnamečių justicijos sistemų tikslu, šis atvejis pabrėžia būtinybę užtikrinti pusiausvyrą tarp apsaugos ir visuomenės saugumo. Kai nepilnamečio statusas apsaugo recidyvinius nusikaltėlius nuo reikšmingų pasekmių, mažėja pasitikėjimas teisine sistema – tiek teisėsaugos institucijomis, tiek bendruomenėmis, kurioms jos tarnauja.
Kokia jūsų nuomonė? Ar pakartotinai nusikaltusiems nepilnamečiams turėtų būti taikomos griežtesnės pasekmės? Pasidalykite savo mintimis komentaruose arba socialiniuose tinkluose.