Kai vairuotojas sėda prie savo automobilio vairo ir pasuka raktelį, prietaisų skydelyje jis mato skirtingas piktogramas. Šviečiančios piktogramos rodo įvairių transporto priemonės dalių būklę. Viena iš šių piktogramų yra akumuliatoriaus lemputė. Jei ji staiga užsidega raudonai, tai reiškia, kad yra elektros sistemos gedimas.
Negalima užmerkti akių prieš šią klaidą, nes ji gali sukelti pavojingų pasekmių. Reikės atlikti diagnostiką ir išsiaiškinti, kodėl užsidegė akumuliatoriaus lemputė. Tik po to galėsite nuspręsti, ką daryti toliau. Jei akumuliatoriaus piktograma prietaisų skydelyje užsidega, priežastis gali būti kitokia. Svarbiausia niekur nevažiuoti, kitaip galite sugadinti automobilį.
Kaip veikia akumuliatoriaus lemputė?
Vos įjungus uždegimą, pradedama automobilio savidiagnostika. Kelias sekundes prietaisų skydelyje užsidega visos pagrindinės kontrolinės lemputės, pavyzdžiui, ABS, alyvos slėgio, oro pagalvių ir kt. Taip pat įsižiebia akumuliatoriaus simbolis. Vairuotojui užvedus automobilį, visos lemputės nustoja šviesti. Jei užvedus variklį akumuliatoriaus simbolis lieka šviesti, vadinasi, yra gedimas.
Taip pat skaitykite: „Ką reiškia įspėjamosios lemputės automobilio prietaisų skydelyje?“
Kodėl prietaisų skydelyje šviečia akumuliatoriaus lemputė?
Jei prietaisų skydelyje užsidega akumuliatoriaus lemputė, nereikia panikuoti. Būtina išsiaiškinti, kodėl taip atsitiko. Lemputė gali net periodiškai mirksėti. Pati pirmoji šios problemos priežastis yra ta, kad generatorius nustojo įkrauti akumuliatorių. Tai gali lemti, kad akumuliatoriuje apskritai neliks energijos, o važiuojant variklis užges. Dėl to automobilis negalės užsivesti pats.
Jei kontrolinė lemputė mirksi, toliau nevažiuokite. Be to, kyla pavojus, kad užges ne tik variklis, bet ir suges elektroniniai blokai. Dėl to akumuliatorių galima išmesti, nes jis taps netinkamas naudoti.
Taip pat galima patekti į eismo įvykį, jei transporto priemonė staiga užges. Būtent dėl šios priežasties, užsidegus kontrolinei lemputei, turėtumėte sustoti ir toliau nevažiuoti. Akumuliatoriaus piktograma užsidega dėl įvairių priežasčių.
Pavyzdžiui:
- Atsilaisvinęs arba nutrūkęs generatoriaus diržas.
- Generatoriaus veleno guoliai susidėvėję. Indikatorius užsidegs, vėl užges arba nereguliariai mirksės.
- Kilo problemų dėl generatoriaus gnybtų kontaktų.
- Generatoriaus šepetėliai ir žiedai yra susidėvėję.
- Nutrūko arba trumpai užsivėrė generatoriaus apvija.
- Įvyko diodų tiltelio gedimas.
- Įtampos reguliatorius sugedęs.
Paprastai generatoriaus diodų tiltelis nustoja veikti. Antra dažniausia priežastis – susidėvėję šepetėliai ir žiedai. Piktograma taip pat gali būti rodoma, jei akumuliatorius yra išsikrovęs arba iš dalies sugedęs. Lemputė taip pat užsidega šiais atvejais: žemas elektrolito lygis, oksiduoti gnybtai, sugedę laidai. Be to, akumuliatoriaus piktograma gali užsidegti dėl nutrūkusių laidų.
Taip pat skaitykite: „Kaip užvesti automobilį su išsikrovusiu akumuliatoriumi?“
Ką daryti, jei prietaisų skydelyje užsidega akumuliatoriaus lemputė?
Jei prietaisų skydelyje užsidega akumuliatoriaus lemputė, nereikia panikuoti ar jaudintis. Kai lemputė vos šviečia arba mirksi, tai reiškia, kad elektros sistemoje yra gedimas. Reikia sustoti ir niekur nevažiuoti. Turėsite skirti laiko problemai surasti. Rekomenduojama kreiptis į meistrus, apsilankyti techninės priežiūros centre. Savarankiškai leidžiama atlikti tik pirminę apžiūrą. Bus galima atlikti skubų generatoriaus tinkamumo eksploatuoti patikrinimą.
Jei užvedus variklį užsidega prietaisų skydelio lemputė, reikia:
- Patikrinkite voltmetro rodmenis, jei yra prietaisų skydelyje.
- Pašildykite variklį.
- Įjunkite transporto priemonės artimųjų ir tolimųjų šviesų žibintus.
- Atidarykite variklio dangtį.
- Fiziškai nuimkite akumuliatoriaus laidų minusinę grandinę.
Jei generatorius yra tvarkingas, jis gamina reikiamą įtampą varikliui maitinti. Kai priekiniai žibintai gęsta, o variklis veikia prastai arba užgęsta, greičiausiai problema kyla dėl generatoriaus. Akumuliatorių ir generatorių būtinai reikia apžiūrėti patiems. Turėtumėte atidaryti variklio dangtį ir nuimti variklio apsaugą, kad pamatytumėte, ar yra generatoriaus diržas ir ar nėra oksidų. Neradus jokių problemų, reikėtų pereiti prie jungčių sandarumo tikrinimo ir ieškoti paslėptų oksidų.
Reikės įsigyti veržliarakčius, atitinkančius priveržtų jungčių varžtus ir veržles. Pirmiausia nuimama masė ir tik išjungtoje transporto priemonėje priveržiamas pliusinis gnybtas ir patikrinama generatoriaus jungtis.
Kiek laiko galite važiuoti automobiliu su degančia akumuliatoriaus lempa?
Jei važiuojant prietaisų skydelyje užsidega akumuliatoriaus lemputė, patartina sustoti ir išsiaiškinti, kas nutiko. Tokia situacija gali nutikti greitkelyje, kur niekas nevažiuoja. Nepanikuokite, nes akumuliatorius turi rezervinę talpą, kuri matuojama minutėmis ir užrašyta ant korpuso.
Pasirodo, kad akumuliatorius skirtas avarinei situacijai. Turėsite išjungti galingus energijos vartojimo šaltinius, pavyzdžiui, sėdynių ir langų šildymą, garso sistemą ir pan. Tai leis jums grįžti namo arba į artimiausią degalinę, kur specialistai nustatys gedimo priežastį ir ją pašalins. Su visiškai įkrautu akumuliatoriumi automobilis vidutiniškai nuvažiuoja 40 km.
Naudingi patarimai
Jei važiuojant staiga užsidega akumuliatoriaus lemputė, neišjunkite variklio, nes automobilis gali neužsivesti. Rekomenduojama pabandyti nuvažiuoti į artimiausią degalinę. Tik ten neskubėkite išjungti automobilio, kol nesusitarsite su specialistu. Be to, bagažinėje visada turėtumėte laikyti stiprintuvą ir multimetrą.
Be to, automobilyje būtina turėti įtaiso diagnostikos kabelį. Šiuo metu parduodami net belaidžiai moduliai, kurie montuojami į diagnostinį lizdą. Rekomenduojama automobilyje turėti laidus, kurie padės užkirti automobilį sunkią akimirką mieste ar greitkelyje. Taip išvengsite nemalonių situacijų, kai dėl išsikrovusio akumuliatoriaus negalėsite užvesti variklio.