Automobilio temperatūros rodyklė kyla, nors jūs tik stovite kamštyje ar prie šviesoforo? Tai gali būti ženklas apie rimtą problemą, kurią verta spręsti nedelsiant. Straipsnyje paaiškiname, kodėl taip nutinka ir ką daryti.
Dažniausios priežastys, kodėl automobilis kaista stovėdamas
Šiuolaikiniai varikliai efektyviai dirba ir tvarkosi su šiluma, tačiau kai kurie komponentų gedimai ar trūkumai lemia perkaitimą net stovint vietoje.
1. Sugedęs radiatoriaus ventiliatorius
Dažniausia problema – neveikiantis ventiliatorius. Kai automobilis nejuda, oras per radiatorių neprateka, todėl šiluma nesisklaido. Būtent ventiliatorius turi tą funkciją – jei jis neveikia, variklis greitai įkaista.
Vilniaus autoservisas „Greitas ratas“ fiksuoja iki 5 tokių atvejų per savaitę vasaros metu.
2. Mažas aušinimo skysčio lygis
Aušinimo skystis (antifrizas) sugeria variklio šilumą ir perduoda ją į radiatorių. Jei skysčio mažai, variklis neturi galimybės efektyviai aušinti, ypač stovint.
Aušinimo skysčio rezervuaras
3. Užstrigęs termostatas
Jei termostatas užstrigęs uždarytoje padėtyje, aušinimo skystis necirkuliuoja tarp variklio ir radiatoriaus – tai viena greičiausių priežasčių, kodėl variklis perkaista būtent stovint.
Automobilio termostatas
4. Sugedęs vandens siurblys
Vandens siurblys palaiko skysčio judėjimą visoje sistemoje. Kai jis neveikia – antifrizas stovi vietoje, o variklis greitai kaista, ypač stovėjimo metu.
5. Užsikimšęs radiatorius ar šildymo sistema
Radiatoriuje ar šildymo sistemoje gali susikaupti nuosėdų, rūdžių ar kalkių, ypač jei naudojamas netinkamas ar senas antifrizas. Tai trukdo skysčiui laisvai cirkuliuoti.
Kodėl tai aktualu Lietuvos vairuotojams?
Miestų kamščiai
Tokiuose miestuose kaip Vilnius, Kaunas ar Klaipėda, stovėjimas spūstyse – kasdienybė. Jei jūsų aušinimo sistema nėra tvarkinga, kiekvienas kamštis tampa rizika.
Klimato sąlygos
Lietuvoje dažni temperatūrų svyravimai – nuo +30 °C vasarą iki –20 °C žiemą – stipriai veikia aušinimo sistemos komponentus, todėl būtina reguliariai juos tikrinti.
Trumpos kelionės
Dažni trumpi važiavimai (pvz., iki prekybos centro ar mokyklos) neleidžia varikliui įšilti ir gali skatinti drėgmės kaupimąsi sistemoje – ilgainiui tai sukelia rūdis ir gedimus.
Kaip išvengti perkaitimo stovint?
Tikrinkite aušinimo skysčio lygį bent kartą per mėnesį
Keiskite antifrizą kas 2–4 metus (pagal automobilio gamintojo rekomendacijas)
Pasitikrinkite ventiliatoriaus veikimą – ar jis įsijungia stovint
Klausykitės neįprastų garsų iš po kapoto
Niekada neignoruokite temperatūros rodyklės pakilimo
Patarimas: Visada automobilyje turėkite butelį su jau paruoštu antifrizu – vasarą tai gali išgelbėti kelionę.
Kada kreiptis į meistrą?
Jei pastebite, kad temperatūra kyla stovint, bet važiuojant normalizuojasi, tai gali būti ženklas apie ventiliatoriaus ar termostato problemas. Jei kaista nuolat – gali būti vandens siurblio gedimas.
„AutoMeistras“ Kaune: „Jei temperatūros rodyklė pakyla vieną kartą – stebėkite. Antrą – taisykite.“
Neleiskite stovėjimui sugadinti jūsų variklio
Automobilio perkaitimas stovint – tai ne tik nepatogumas, bet ir rimtas įspėjimas. Prižiūrėkite aušinimo sistemą, stebėkite ženklus ir nelaukite, kol po kapotu pasirodys dūmai.
Ar jums kada nors buvo įkaitęs automobilis stovint? Parašykite komentaruose arba pasidalinkite straipsniu su pažįstamu vairuotoju!
Kai pirmą kartą prisijungiate naudodami socialinio prisijungimo mygtuką, gauname Jūsų paskyros viešojo profilio informaciją, kurią bendrina socialinio prisijungimo teikėjas, atsižvelgdami į Jūsų privatumo nustatymus. Taip pat gauname Jūsų el. pašto adresą, kad automatiškai sukurtume Jums paskyrą mūsų svetainėje. Sukūrę paskyrą būsite prijungti prie šios paskyros.
NesutinkuSutinku
Prisijungti su
Leidžiu sukurti paskyrą
Kai pirmą kartą prisijungiate naudodami socialinio prisijungimo mygtuką, gauname Jūsų paskyros viešojo profilio informaciją, kurią bendrina socialinio prisijungimo teikėjas, atsižvelgdami į Jūsų privatumo nustatymus. Taip pat gauname Jūsų el. pašto adresą, kad automatiškai sukurtume Jums paskyrą mūsų svetainėje. Sukūrę paskyrą būsite prijungti prie šios paskyros.