Keičiantis metų laikams ir oro sąlygoms, žvyrkeliai Lietuvoje tampa vis labiau pažeidžiami. Siekdama išsaugoti kelių infrastruktūrą ir užtikrinti saugias važiavimo sąlygas, Lietuvos kelių priežiūros tarnyba (AB „Kelių priežiūra“) įvedė laikinus apribojimus sunkiasvorėms transporto priemonėms tam tikruose valstybinės reikšmės keliuose. Šiomis priemonėmis siekiama užkirsti kelią struktūriniams kelių pažeidimams, kurie priešingu atveju galėtų lemti brangiai kainuojantį remontą ir pavojingas vairavimo sąlygas.
Žvyrkeliai, palyginti su asfalto keliais, yra daug jautresni drėgmei, temperatūros svyravimams ir mechaniniam poveikiui. Žiemą vanduo prasiskverbia į kelio konstrukciją, užšąla ir plečiasi, todėl atsiranda mikroįtrūkimų. Pakilus temperatūrai, atšildymo procesas prisotina kelio pagrindą vandens, todėl susilpnėja jo struktūra. Dėl to keliai tampa minkšti, nestabilūs, sunkieji automobiliai gali lengvai deformuotis, susidaryti gilios provėžos ir kai kurie keliai gali tapti neišvažiuojami.
Kaip nustatomi apribojimai?
AB „Kelių priežiūra“ savo sprendimus grindžia išsamiais kelių būklės vertinimais ir meteorologinėmis prognozėmis. Apribojimai nustatomi atsižvelgiant į šiuos veiksnius:
- Kelių drėgmės lygis – prisotinti žvyrkeliai praranda savo laikomąją galią, todėl yra labai pažeidžiami.
- Bendra kelio būklė – ekspertai įvertina kelio deformaciją, pagrindo stabilumą ir dangos vienodumą.
- Stebimi įtrūkimai, erozija ir ankstesni sunkiųjų transporto priemonių smūgiai.
Kam tai turės įtakos?
Apribojimai taikomi visoms sunkiasvorėms transporto priemonėms, viršijančioms kelio ženkluose nurodytas svorio ribas, įskaitant sunkvežimius, žemės ūkio mašinas, miškų ūkio techniką ir statybines transporto priemones. Šių apribojimų trukmė priklauso nuo oro sąlygų – kai keliai išdžius ir stabilizuosis, apribojimai bus panaikinti.
Šių apribojimų nepaisymo pasekmės
Šių priemonių nesilaikymas gali turėti rimtų pasekmių. Sunkiasvorės transporto priemonės, važiuojančios apsemtais ir susilpnėjusiais žvyrkeliais, gali padaryti didelę žalą, reikalaujančią brangaus ir daug laiko reikalaujančio remonto. Be to, sugadinti keliai kelia pavojų visiems vairuotojams, taip pat ir važiuojantiems lengvaisiais automobiliais.
Valdžios institucijos ragina visus vairuotojus, ūkininkus ir logistikos įmones bendradarbiauti ir laikytis laikinųjų priemonių. Gyventojai jau dabar aktyviai praneša valdžios institucijoms apie galimus pažeidimus ir alternatyvių maršrutų pasiūlymus, taip padėdami užtikrinti sklandesnę kelių priežiūrą.
Kaip pranešti apie pavojus keliuose?
Vairuotojai ir gyventojai raginami pranešti apie pavojų keliuose, pavojingas sąlygas ar susidariusį plikledį valstybinės reikšmės keliuose trumpuoju numeriu 1871 arba +370 5 232 9600. Pranešimus taip pat galima pateikti oficialioje interneto svetainėje (www.keliuprieziura.lt) arba per navigacijos programėlę „Waze“, kurioje informacija integruota tiesiai į kelių priežiūros sistemą.
Ką manote apie šiuos laikinus apribojimus keliuose? Ar anksčiau susidūrėte su sunkumais dėl panašių priemonių? Pasidalykite savo mintimis komentaruose!