Vasaros ir ankstyvo rudens šilumai blėstant, atsipalaidavę vairuotojai susiduria su visais rudens vairavimo pavojais. Atvėsus orams ir sutrumpėjus dienoms, prisitaikyti prie sezoninių pokyčių tampa labai svarbu. Daugelis pavojų kelyje lieka paslėpti, todėl sustoti kelkraštyje ar išlipti iš transporto priemonės tam tikru metu griežtai draudžiama. Štai ką turėtų prisiminti kiekvienas vairuotojas, kad šį sezoną išliktų saugus kelyje.
1. Tamsesni rytai ir vakarai: Sumažinkite greitį esant blogam matomumui
Trumpėjant dienoms, daugelis vairuotojų į darbą važiuoja tamsiu paros metu ir anksti ryte, ir vėlai vakare. Lietus gali dar labiau sumažinti matomumą, todėl labai svarbu išlikti budriems ir nepamiršti, kad kelkraštyje gali būti pėsčiųjų ar dviratininkų. Neretai pėstieji kerta gatvę nepažymėtose vietose, todėl atidumas gali padėti išvengti nelaimingų atsitikimų.
Labai svarbu laikytis greičio apribojimų, ypač esant prastam apšvietimui ar blogoms oro sąlygoms. Tam tikrais atvejais, atsižvelgiant į kelio sąlygas, eismą ir asmeninę patirtį, važiuoti lėčiau nei leistinas greitis gali būti saugiau. Jei dėl automobilio problemų turite sustoti, būtinai įjunkite avarines šviesas, dėvėkite gerai matomą liemenę ir pastatykite įspėjamąjį trikampį už automobilio 25 metrų atstumu miestuose arba 50 metrų už miestų ribų.
2. Judantys laukiniai gyvūnai: pavojus rudenį
Artėjant žiemai laukiniai gyvūnai dažniau migruoja per kelius, todėl padidėja susidūrimų rizika. Susidūrimai su elniais, šernais ar briedžiais gali smarkiai apgadinti transporto priemones ir kelti pavojų keleiviams. Nors gyvūnus kartais galima pastebėti pagal žibintų atspindį jų akyse, aukštesnius gyvūnus, pavyzdžiui, briedžius, gali būti sunkiau pastebėti.
Sumažinus greitį vietovėse, pažymėtose įspėjamaisiais ženklais apie laukinius gyvūnus, galima sumažinti šiuos pavojus. Net ir tose vietovėse, kuriose nėra ženklų, rekomenduojama sumažinti greitį miškingose ar atvirose zonose be kliūčių. Pasak programėlės carOne operacijų direktorės Gabijos Gertienės, prie automobilio veidrodėlių pritvirtinti ultragarsiniai švilpukai gali padėti atbaidyti gyvūnus. Šie prietaisai, kainuojantys kelis eurus, gali padėti išvengti brangiai kainuojančio remonto dėl susidūrimų su laukiniais gyvūnais.
3. Šlapias ir šaltas oras: Padidėjęs stabdymo kelias
Vasarą dažnai vairuojama ramiau, tačiau rudenį reikia elgtis atsargiau. Dėl šalto ir drėgno oro keliai gali tapti slidūs ir pailgėti stabdymo kelias. Patartina laikytis didesnio atstumo iki priekyje važiuojančio automobilio, pasirinkti saugų greitį ir vengti staigaus stabdymo.
4. Tirštas rūkas: Važiavimas aklai
Dėl rūko rudens rytais vairuoti tampa ypač sudėtinga, matomumas kartais sumažėja vos iki kelių metrų. Esant tirštam rūkui būtina naudoti priekinius ir galinius rūko žibintus. Tačiau senesniuose automobiliuose gali būti įrengti tik galiniai rūko žibintai. Esant dideliam rūkui, venkite sustoti kelkraštyje, nes kiti gali laiku nepastebėti jūsų automobilio. Vietoj to sustokite saugioje vietoje, visiškai atokiau nuo kelio, kur jūsų automobilis netrukdys eismui.
Jei automobilis sugedo, Gertienė pataria nebandyti jo taisyti patiems esant rūkui. Vietoj to programėlė carOne siūlo pagalbą kelyje, užtikrinančią saugią pagalbą įstrigus dėl degalų stygiaus, nuleistos padangos ar rimtesnės problemos.
5. Slidūs lapai: Kaip ledas kelyje
Nors rudeniniai lapai gali atrodyti vaizdingai, šlapi lapai ant kelio kelia didelį pavojų. Jie tampa itin slidūs, todėl staigiai stabdant ar greitai sukant galima prarasti automobilio kontrolę. Labai svarbu sumažinti greitį ir vengti staigių manevrų, ypač lyjant lietui, lapais nuklotose vietovėse.
Keičiantis sezonui, norint išlikti saugiam kelyje, būtina pritaikyti vairavimą prie unikalių rudens iššūkių.