Seniausias identifikuotas kelio ženklas yra ant pastato sienos nedidelėje Lisabonos Alfamos rajono gatvėje. Jis išliko tik todėl, kad ši Portugalijos sostinės dalis nebuvo sugriauta per 1755 m. žemės drebėjimą.
Lisabona yra vienas gražiausių pasaulio miestų ir neabejotinai žaviausia Europos sostinė. Kiekvienas, kuris ten lankėsi, pasidavė Alfamos siaurų gatvelių raizgalynės žavesiui ir kvapą gniaužiantiems vaizdams, atsiveriantiems nuo po visą miestą išsibarsčiusių „miradouros“ terasų. Pasirodo, Portugalijos sostinė slepia ir nemažai su transportu susijusių įdomybių. Tikriausiai kiekvienas žino garsųjį 28 numeriu pažymėtą tramvajų ir tris lynų keltuvus, kuriais galima pakilti stačiausiomis gatvėmis: Ascensor da Bica, Gloria ir Lavra. Tai tik kelių ir transporto priemonių mėgėjams skirtų įdomybių pradžia.
Pasirodo, Lisabona slepia įdomią eismo paslaptį – seniausią kelio ženklą. Ne Egipte, ne senovės Romoje ar Kinijoje, tik čia rastas seniausias pasaulyje ženklas, išlikęs iki šių dienų. Daugelis ekspertų mano, kad tokį titulą pelnė būtent marmurinė lentelė ant namo sienos siauroje Alfamos gatvelėje: Rua do Salvador. Kokia jos istorija? 1686 m. Portugalijos karalius Petras II Taikingasis (port. Pedro o Pacífico) užsakė pagaminti 24 kelio ženklus, kurie buvo pastatyti įvairiose sostinės vietose.
Iš 24 Lisabonos karališkųjų kelio ženklų išliko tik vienas – Alfamoje
Iki šių dienų išliko tik vienas iš jų, esantis Rua do Salvador. Taip atsitiko todėl, kad 1755 m. lapkričio 1 d. 8,5-9 balų pagal Richterio skalę žemės drebėjimas sugriovė apie 85 proc. miesto. Netrukus po to Lisaboną nusiaubė cunamis ir sukėlė gaisrus, kurie pasiglemžė beveik visą miestą. Iš dalies išliko tik VIII a. arabų kvartalas Alfama, daugiausia dėl to, kad jame buvo žemi mūriniai pastatai ir jis buvo pastatytas pakankamai aukštai ant vienos iš septynių kalvų, kad atlaikytų ne tik griaunamąją žemės drebėjimo jėgą, bet ir cunamį.
Todėl Alfamos rajone esančioje Rua do Salvador gatvėje lankytojai gali pamatyti ženklą, ant kurio akmenyje iškalta tokia žinutė: „Anno 1686: Jo Didenybė įsako, kad karietos ir sedanai, atvažiuojantys nuo Salvadoro įvažiavimo, pasitrauktų į tą pačią sekciją.“
Kokia yra šiuolaikinio kelio ženklo reikšmė? Jo reikšmė maždaug tokia, kad arkliais traukiami vežimai, važiuojantys siaura, stačia gatve, turi duoti kelią visiems einantiems ar važiuojantiems į kalną. Visa tai buvo susiję su saugumo sumetimais. Žinutė reikšminga tuo, kad ji buvo sukurta panašiai kaip ir šiuolaikinės eismo taisyklės susiaurėjimuose, kur iš viršaus artėjančios transporto priemonės paprastai turi duoti kelią važiuojantiems iš apačios.
The world’s oldest, still standing traffic signal is said to be in Salvador street, Lisbon, Portugal. It often goes unnoticed. To prevent disputes on the narrow road, King Pedro II issued the traffic sign in the 17th century for order & to curb arguments.https://t.co/yfxhQaJ9Ye pic.twitter.com/D9CTgtREaM
— factsDesign (@factsDesign) June 9, 2020
Ar tikrai XVII a. kelio ženklas yra seniausias pasaulyje? Kyla abejonių
Lisabonos kelio ženklas labai įdomus, nors jo, kaip „seniausio pasaulyje kelio ženklo“, statusas kelia daug abejonių.
Viskas priklauso nuo kelio ženklo apibrėžties ir istorinių įrašų tikslumo. Portugalijos sostinėje esantis kelio ženklas ir šiandien perduoda aiškią žinią, o jo sukūrimo istorija yra gerai dokumentuota. Tikėtina, kad senesnių kelio ženklų galima rasti daugelyje pasaulio vietų, tačiau jų paskirtis ar sukūrimo data yra labai abejotina.
Be to, net jei Lisabonoje esantis kelio ženklas Rua do Salvador nėra seniausias pasaulyje, tai puiki dingstis aplankyti šį unikalų miestą. Beje, transporto mėgėjai gali pasivažinėti klasikiniais tramvajais, pakilti istoriniu Elevador de Santa Justa liftu ir aplankyti įspūdingą Nacionalinį vežimų muziejų Belemo rajone.