Ar už maždaug 11 400 eurų (50 tūkst. zlotų) galima įsigyti penkių metrų automobilį su pneumatine pakaba ir visų ratų pavara? Dideli naudoti universalai, daugiausia 2009–2015 metų, Lenkijos rinkoje kainuoja būtent tiek. Tik beveik kiekvienas turi mazgą, kurį reikia patikrinti dar prieš pervedant pinigus.
Lapkritį tai ypač aktualu planuojantiems žiemos keliones, kai bagažinėje turi tilpti lagaminai, slidės, o kartais ir antras ratų komplektas. Lenkų portalas „Wybór Kierowców“ šiai sumai atrinko šešis modelius: keturis prestižinius, vieną masinės markės ir vieną pakeltą universalą.
Ką ši suma reiškia Lietuvos pirkėjui
Perskaičiavus pagal lapkričio 6 d. Europos centrinio banko kursą (4,3925 zloto už eurą), 50 tūkst. zlotų yra apie 11 400 Eur. Už tiek perkami E segmento universalai, dažniausiai su 2.0–3.0 l dyzeliniais varikliais. Tai Lenkijos kainos. Lietuvos skelbimuose tų pačių metų automobiliai gali kainuoti kitaip, todėl sąrašą verta laikyti orientyru, o ne kainoraščiu. Šaltinis perspėja ir apie kitą dalyką: didesnės ridos prestižinio modelio priežiūra lieka brangi, nors pats automobilis jau atpigęs.
Vokiškas trejetas – komfortas su brangiais mazgais
„Audi A6 Avant C7“
Už šią sumą perkami 2011–2014 m. automobiliai, dar iki modernizacijos. Pagrindiniai argumentai – lengva konstrukcija su aliuminio detalėmis, tikslus valdymas, „quattro“ pavara ir pasirenkama pneumatinė pakaba. 2.0 TDI (177 AG) sunaudoja apie 5 l/100 km. Galingesnio 3.0 TDI V6 (204 arba 245 AG) paskirstymo grandinė įrengta pavarų dėžės pusėje, todėl jos keitimas brangus. „S tronic“ dėžę būtina patikrinti, o „Multitronic“ variatoriaus geriau vengti. Plačiau – vengtini naudoti „Audi“ modeliai.
„BMW 5 Touring F11“
Gaminta 2010–2017 m., o už šią sumą parduodami automobiliai iki modernizacijos arba iš 2013 m., kai ji tik prasidėjo. 2.0d (184 AG) sunaudoja apie 5,1 l/100 km, 3.0d turi 245 arba 258 AG, pavaras perjungia aštuonių pavarų ZF automatinė dėžė. Pneumatinė galinė pakaba standartinė, o galinis stiklas atidaromas atskirai nuo dangčio. Tikrinkite paskirstymo grandinę, pakabos pagalvių sandarumą ir „xDrive“ skirstomąją dėžę, o alyvą verta keisti kas 10–12 tūkst. km. Skelbime parašyta „prižiūrėtas“. Ar tikrai – parodys tik serviso istorija. Jei penktoji serija per didelė, mažesni vokiški universalai iš įmonių parkų turi kitokių silpnųjų vietų.
„Mercedes-Benz E klasė S212“
Gaminta 2009–2016 m., už šią sumą – 2009–2013 m. automobiliai iki modernizacijos. E 220 CDI (170 AG) sunaudoja apie 5,3 l/100 km, E 250 CDI (204 AG) turi dvigubą turbokompresorių, o benzininių variklių gama – nuo keturių cilindrų 1.8 ir 2.0 iki 3.0 ir 3.5 V6. Privalumai – standartinė savaime išsilyginanti galinė pakaba ir komfortas prastuose keliuose. Didesnės ridos automobiliuose tikrinkite paskirstymo grandinę pavarų dėžės pusėje. Benzininiuose V6 – balansinių velenų krumpliaračių dilimą.
Jaguar ir Opel – mažiau akivaizdūs pasirinkimai
„Jaguar XF Sportbrake X250“
Gaminta 2012–2015 m., už šią sumą – prižiūrėti 2012–2014 m. egzemplioriai. Saugesnis pasirinkimas – 2.2 D variklis (163 arba 200 AG; galingesnis sunaudoja apie 5,1 l/100 km) su aštuonių pavarų ZF automatine dėže. 3.0 D V6 laikomas rizikingu: dėl alyvos tiekimo sutrikimų gali pasisukti pagrindinių guolių įdėklai ar lūžti alkūninis velenas. Salone – oda, tikra mediena ir šlifuotas aliuminis, gale – pneumatinė pakaba. Minusas – stipriai pakreiptas galinis stiklas, dėl kurio aukštą krovinį sutalpinti sunkiau.
„Opel Insignia B Sports Tourer“
Vienintelis masinės markės ir jauniausias sąrašo modelis: už šią sumą perkami 2017–2019 m. automobiliai. Beveik penkių metrų ilgis ir 2 829 mm ratų bazė gale palieka daug vietos kojoms, o už pirmtaką jis lengvesnis apie 200 kg. 1.5 Turbo turi 140 arba 165 AG, 2.0 CDTI (170 AG) sunaudoja apie 5,3 l/100 km. Pakabos ir stabdžių priežiūra pigesnė nei senesnių prestižinių modelių. Redakcijos vertinimu, tai racionaliausias pasirinkimas tiems, kam markės ženklelis nesvarbus.
„Volvo XC70 II“ – kai reikia ne tik vietos
O jeigu žiemą tenka važiuoti ir nevalytais keliukais? Tam skirtas pakeltas „Volvo XC70 II“, gamintas 2007–2016 m. Už šią sumą dažniausiai perkami 2008–2012 m. automobiliai su visų ratų pavara ir penkių cilindrų dyzeliais. 21 cm prošvaisa, aukšto profilio padangos, minkšta pakaba ir „Haldex“ pavara – derinys, kurio kiti penki neturi. 2.4 D5 (205 AG) dirba su šešių pavarų „Aisin“ automatine dėže, tačiau sunaudoja apie 7,5 l/100 km, o kitų modelių bazinių dyzelių sąnaudos – 5,0–5,3 l. Atidžiai stebėkite pagalbinių agregatų diržą: nutrūkęs jis gali sugadinti variklį. Bandomojo važiavimo metu įsitikinkite, kad automatinė dėžė pavaras perjungia sklandžiai.
Ką dideli naudoti universalai kainuos dar iki pirmos kelionės
Lietuvoje prie kainos prisideda registracijos mokestis. Jis mokamas ir pirmą kartą registruojant iš Lenkijos atvežtą automobilį, ir perregistruojant jį naujo savininko vardu. Suma priklauso nuo išmetamo CO2 kiekio bei degalų rūšies ir kasmet indeksuojama. Kai CO2 viršija 130 g/km, esant tam pačiam kiekiui dyzelinis automobilis apmokestinamas labiau nei benzininis. Didelio variklio universalui tai ne formalumas, todėl CO2 rodiklį registracijos dokumentuose verta pasižiūrėti prieš derybas.
Kuris iš šešių talpiausias
Bagažinės tūris su pakeltomis ir sulankstytomis galinėmis sėdynėmis:
- „Mercedes-Benz E klasė S212“ – 695 / 1 950 l
- „Volvo XC70 II“ – 575 / 1 600 l
- „Audi A6 Avant C7“ – 565 / 1 680 l
- „BMW 5 Touring F11“ – 560 / 1 670 l
- „Opel Insignia B Sports Tourer“ – 560 / 1 665 l
- „Jaguar XF Sportbrake X250“ – 550 / 1 675 l
Su pakeltomis sėdynėmis penkių modelių skirtumas – vos 25 l, o „Mercedes-Benz“ nuo artimiausio konkurento atitrūksta 120 l. Pakeltas „Volvo XC70 II“ šioje rikiuotėje antras, tačiau sulanksčius sėdynes jau paskutinis. 1 900 l ribą peržengia tik vienas – vėl „Mercedes-Benz E klasė S212“.







