Patyręs mechanikas įspėjo apie stebėtinai dažną vairuotojų daromą klaidą, kuri gali nepastebimai sugadinti automobilio variklį.
Variklis yra bet kurios transporto priemonės širdis. Be jo net ir naujausias modelis tampa brangaus metalo gabalu. Nors reguliari techninė priežiūra yra svarbiausia, kad jis veiktų sklandžiai, daugelis nepastebi vienos svarbios detalės: pasirinkti tinkamą variklio alyvą.
Pasak apklausto mechaniko, naudojant netinkamo tipo variklio alyvą, net jei ji yra pigesnė ar atrodo „pakankamai panaši“, galima smarkiai sutrumpinti variklio tarnavimo laiką. Tiesą sakant, tai gali lemti visišką variklio gedimą.
Kodėl svarbi tinkama alyva
Variklio alyva ne tik sutepa variklį. Ji sukuria apsauginę plėvelę tarp judančių dalių, mažina jų nusidėvėjimą ir padeda reguliuoti variklio temperatūrą. Šiuolaikiniai varikliai yra preciziškai tiksliai sukonstruotos mašinos, todėl netinkamos alyvos – per tirštos arba per plonos – naudojimas gali turėti rimtų pasekmių.
Daugelis vairuotojų klaidingai mano, kad tirštesnė alyva yra geresnė. Tačiau jei alyva per daug klampi, ypač šaltuoju metų laiku, ji blogai teka užvedimo metu. Tai reiškia, kad variklis nėra tinkamai suteptas, todėl padidėja trintis ir greičiau dėvisi.
Kita vertus, jei alyva yra per plona, ji gali nesudaryti pakankamai stiprios plėvelės tarp dalių. Dar blogiau, ji gali užsidegti cilindrų viduje ir dar labiau sugadinti variklį.
Gamintojo rekomendacijų negalima keisti
Kiekvienas automobilių gamintojas bando savo variklius įvairiomis sąlygomis ir rekomenduoja tam tikras alyvos rūšis, atsižvelgdamas į našumą, efektyvumą ir ilgaamžiškumą. Šių rekomendacijų nepaisymas – tai tarsi žaidimas rulete su variklio sveikata.
Ir ne, kalbama ne tik apie brangius sportinius automobilius. Net ir kasdienėms transporto priemonėms, pavyzdžiui, važinėjančioms Vilniaus, Kauno ar Klaipėdos gatvėmis, netinkama alyva gali smarkiai pakenkti. Variklio remontas ar keitimas gali kainuoti nuo 1 500 iki daugiau nei 5 000 eurų.
Išvada
Visada laikykitės automobilio gamintojo alyvos specifikacijų. Jei abejojate, kreipkitės į mechaniką arba skaitykite automobilio naudojimo instrukciją. Šiandien sutaupyti keli eurai rytoj gali kainuoti tūkstančius.
Ar kada nors automobilyje naudojote netinkamą alyvą? Kaip išsirinkti tinkamą? Pasidalykite savo patirtimi žemiau esančiuose komentaruose!