Padangų keitimo bumas: Ką daryti su senomis padangomis?
Artėjant transporto priemonės padangų eksploatavimo laikotarpio pabaigai kyla dažnas klausimas: kur jas išmesti? Paprasčiausias sprendimas – perkant naujas padangas palikti senas padangas tiekėjui arba jas keičiančiame autoservise. Tačiau ką daryti, jei centras atsisako jas priimti, padangas pirkote internetu arba turite didesnį kiekį, kurį reikia išmesti?
Atsakingo padangų šalinimo galimybės
Patogūs utilizavimo būdai
- Mažmenininkai ir paslaugų centrai: Dauguma mažmenininkų priima senas padangas pirkimo metu. Be to, daugelyje paslaugų centrų po montavimo naudotos padangos bus utilizuojamos.
- Atliekų surinkimo paslaugos: Kai kurios atliekų tvarkymo įmonės siūlo atliekų surinkimo paslaugas, kurios ypač naudingos įmonėms ar asmenims, turintiems daugiau nei kelias padangas, kurių reikia atsikratyti.
Svarbu: Pagal Lietuvos įstatymus padangų pardavėjai privalo priimti tiek senų padangų, kiek parduodama naujų.
Perėjimas prie ekologiškesnių sprendimų
„Nors apleistų padangų vis dar galima rasti miškuose ar šalia sąvartynų, tokių atvejų pasitaiko vis rečiau„, – sako “Ekobazė” generalinė direktorė Marina Curko-Notkuvienė. Ji pabrėžia, kad šiuo metu yra plačiai prieinami tvaresni, struktūrizuoti šalinimo būdai, todėl vartotojams lengviau atsakingai tvarkytis su padangų šalinimu.
Ar žinojote? Kiekvienais metais „Ekobazė“ surenka ir perdirba apie 16 000 tonų naudotų padangų, ir tikimasi, kad šis skaičius padidės 10-15 proc. dėl to, kad bus labiau laikomasi utilizavimo taisyklių.
Teisėto utilizavimo svarba
Tinkamai išmestos padangos yra visiškai perdirbamos. Perdirbta guma perdirbama į vertingus gaminius, pavyzdžiui, gumos granules, naudojamas garso izoliacinėms plokštėms, sporto dangoms ir net apsauginiams automobilių stovėjimo aikštelių borteliams gaminti. „Perdirbdami šias medžiagas ne tik tausojame gamtos išteklius, bet ir palaikome tvarią ekonomiką“, – priduria A. Curko-Notkuvienė.
Didėjanti perdirbtų produktų paklausa
Pasak „Breinas“ generalinės direktorės Emilijos Naudžiūnaitės, per pastaruosius metus gaminių iš perdirbtos padangų gumos paklausa išaugo beveik tris kartus. Tikėtina, kad ši tendencija išliks ir toliau, nes griežtėjant aplinkosaugos standartams statybos ir kraštovaizdžio tvarkymo projektuose reikalaujama sertifikuotų perdirbtų medžiagų.
„Žiedinės ekonomikos požiūris sparčiai įsitvirtina, tiek įmonės, tiek pavieniai asmenys renkasi tvarius sprendimus“, – pastebi Naudžiūnaitė.
Ar jūsų padangos tinkamos dar vienai žiemai?
Paslaugų tinklo „Melga“ atstovas Andžejus Ostrovskis primena vairuotojams prieš žiemos sezoną įvertinti savo padangų būklę. Būtina ne tik patikrinti protektoriaus gylį, bet ir apžiūrėti, ar nėra tokių pažeidimų, kaip šoninės sienelės išsipūtimas, įtrūkimai ar atsikišę kordai, kurie rodo, kad padanga gali būti nebesaugi. Nors taisyklės nurodo, kad minimalus protektoriaus gylis turi būti 3 mm, gamintojai rekomenduoja 4-5 mm, kad sukibimas žiemos sąlygomis būtų optimalus.
Nemokamos senų padangų šalinimo galimybės
- Padangų mažmenininkai: Pagal įstatymus mažmenininkai privalo priimti senas padangas, kai perkate naujas.
- Serviso centrai: Dauguma padangų montavimo paslaugas teikiančių centrų nemokamai priims jūsų senas padangas.
- Komunalinių atliekų surinkimo centrai: Daugelyje savivaldybių nustatytose atliekų surinkimo vietose galima nemokamai išvežti iki 4-5 padangų vienam asmeniui per metus.
Išsamų savivaldybių atliekų surinkimo centrų sąrašą rasite vietos valdžios institucijose arba internetiniuose tinklalapiuose.
Saugokite mūsų miškus ir upes nuo padangų!
Tvarūs padangų šalinimo sprendimai – tai ne tik aplinkosauginė atsakomybė, bet ir praktiškas pasirinkimas, naudingas visiems. Saugokime savo miškus ir upes nuo padangų!